[ Webhosting profitux.cz ]
hertpl: Undefined index: page_title(template line: 74) in templates/articles_print.html on line 39

Návod jak rozchodit platformu JADE v Netbeans 6.1

JADE je platforma pro vývoj softwarových agentů založená na Javě. Jedná se vlastně o sadu tříd pro popis agentů, chování, ontologií, apod., ale také o middle-ware, na kterém je možno spouštět jednotlivé agenty.

Jelikož většina mých kolegů, kteří se snažili JADE zprovoznit měla (z mě záhadných důvodů) potíže se zprovozněním JADE v prostředí Netbeans (a proto se nakonec uchýlila ke konkurenčnímu IDE), rozhodl jsem se v několika málo krocích popsat postup nastavení JADE pro Netbeans 6.1.

Kde sehnat JADE, kde sehnat Netbeans?

Oba projekty, jak JADE Framework (JADE = Java Agent DEvelopment), tak NetBeans IDE jsou open-source projekty. Jsou tedy dostupné zdarma, snadno stažitelné na webu (včetně zdrojových kódů, to teď ale potřebovat nebudeme).

Pro stažení platformy JADE je nutná registrace na stránkách projektu. Pro vývojové prostředí NetBeans je registrace volitelná - uživateli je nabídnutna po prvním spuštění IDE.

Napřed si stáhněte binárky JADE a NetBeans - oficiální stránky projektů můžete najít na níže uvedených odkazech. Po stažení si nainstalujte prostředí NetBeans (způsobem obvyklým na Vaší platformě) a rozbalte archiv s JADE Frameworkem do nějaké vhodné složky...


Stáhnout platformu JADE Stáhnout NetBeans IDE 6.1

Struktura archivu s JADE

Poté, co jste si stáhli archiv s platformou JADE (binární nebo komplet) a rozbalili jej, byste měli být schopni dohledat podsložku lib. Ta by měla obsahovat soubory http.jar, iiop.jar, jade.jar a jadeTools.jar. V této složce by měla být také podsložka commons-codec obsahující soubor commons-codec-<VERZE>.jar.

Obsah složky, kam jste rozbalili JADE může vypadat například takto...

Složka lib musí obsahovat soubory a adresář tak jako na tomto obrázku.

Složka commons-codec obsahuje soubor commons-codec-<VERZE>.jar

Vytvoření knihovny pro JADE

Nejjednodušším způsobem jak si NetBeans IDE připravit pro vývoj agentů v JADE je vytvořit si speciální knihovnu. V prostředí NetBeans 6.1 lze toto udělat následovně:

Interaktivní návod: Přidání JADE Libraries do Java projektu
Krok 1 Krok 2 Krok 3
Vyvolejte dialog vlastností projektu a vyberte uzel Libraries

Dalším krokem k úspěšnému zprovoznění platformy JADE je nastavení hlavní třídy aplikace. Hlavní třídu je možno nastavit v dialogu vlastností projektu - stačí vybrat uzel Run v levé části dialogu a napsat "jade.Boot" do pole Main Class.

Pozor! Tlačítko Browse, které se nachází hned vedle pole "Main Class", Vám s hledáním třídy jade.Boot nepomůže... Třídu je nutno vypsat ručně.

Pokud si přejete zobrazovat grafické rozhraní platformy JADE (pojmenované jako JADE Remote Agent Management GUI), vyplňte ještě pole Arguments - použijte přepínač "-gui".

Potvrďte dialog vlastností projektu stiskem tlačítka OK.

A to je vše - plaforma JADE by měla být nyní správně nakonfigurována a připravena k použití. Jediné, co je ještě potřeba dodělat je napsat třídy jednotlivých agentů. Pro zkoušku toho, že JADE opravdu funguje si můžete zkusit spustit prázdný projekt. Mělo by se spustit grafické rozhraní platformy JADE.


Komentáře čtenářů

Vdecny ctenar (2009-11-26 21:55:05)

Diky moc Joshis! Jsem ted na erasmus v utrechtu a mam predmet s agentami. Tohle se mi hodi naramne.

Petr Dvorak (http://joshis.iprofil.cz) (2009-11-28 15:58:12)

Ahoj,

jsem rad ze se to hodi:)... Tyhle clanecky jsem psal v Utrechtu abych si utridil tu latku co se tam probira. Jinak Utrecht byl skvely - jeste ted na ty casy vzpominam...

P.D.